All Saints Cathedral Primary School Hosts First Chess Tournament

All Saints Cathedral Primary School made history on Saturday, 13th May 2017 when they hosted their first ever internal chess tournament on campus in Madaraka Estate, Nairobi.

The school's chess club patron Robert Moseti Omwenga was instrumental in making the tournament happen
The school’s chess club patron Robert Moseti Omwenga was instrumental in making the tournament happen

The 7-round rapid tournament played at a time control of 25 minutes per player per game was organised in partnership with Motochess Ventures who provided equipment and technical support.

A total of 60 students registered to play in 4 sections: Under 8, Under 10, Under 12 and Under 14.

A view of the playing "hall"
A view of the playing “hall”

The Under 8 section saw 8 girls and 2 boys compete for the prizes on offer. Nomsa Kendi emerged overall winner with 7 points followed by Emmanuel Kiprotich with 6 pts and Mary Auka with 4.5 pts.

Players were eager to claim wins on illegal moves
Players were eager to claim wins on illegal moves

In a more competitive Under 10 section that had 8 girls and 12 boys, Promise Masika finished on top with 7 points followed by Alfie Njoroge who had 6 pts and Faveur Basiliwango with 5 pts.

Assistant Arbiter Nickson Munge observing a game in the Under 10 section
Assistant Arbiter Nickson Munge observing a game in the Under 10 section

In the Under 12 section (9 girls and 7 boys)  too, the trend of a girl finishing in top place continued with Assyah Karama (6.5 points) ahead of Theodore Tesfaye (6 pts) and Neema Katindi (5.5 pts).

Deputy Chief Arbiter Nicole Andeche observing a game in the Under 12 section
Deputy Chief Arbiter Nicole Andeche observing a game in the Under 12 section

A more subdued Under 14 section saw 4 girls and 7 boys participate and once again the top spot was taken by a girl, Hope Masika with 6 points, followed by Jemmie Charles (6 pts) and Faith Maria (5 pts).

In each section, chess-themed medals were awarded to the top 3 boys and top 3 girls who were as follows:

Under 8 Section

1st Place – Boys: Emmanuel Kiprotich – 6 pts
2nd Place – Boys: Eugene Okumu – 2.5 pts

1st Place – Girls: Nomsa Kendi – 7 pts
2nd Place – Girls: Mary Auka – 4.5 pts
3rd Place – Girls: Bridget Simiyu – 4 pts
4th Place – Girls: Kimberly Wanza – 3 pts

Note: As there weren’t enough boys to claim the third prize, that bronze medal was awarded to a fourth girl.

Under 10 Section

1st Place – Boys: Alfie Njoroge – 6 pts
2nd Place – Boys: Faveur Basiliwango – 5 pts
3rd Place – Boys: Jarius Andambi – 4.5 pts

1st Place – Girls: Promise Masika – 7 pts
2nd Place – Girls: Hope Sifa – 4.5 pts
3rd Place – Girls: Naomi Misere Omondi – 4 pts

Under 12 Section

1st Place – Boys: Theodore Tesfaye – 6 pts
2nd Place – Boys: Kerry Kiambi – 4 pts
3rd Place – Boys: Chris Njeru – 4 pts

1st Place – Girls: Assyah Karama – 6.5 pts
2nd Place – Girls: Neema Katindi – 5.5 pts
3rd Place – Girls: Gift Ndanu – 3.5 pts

Under 14 Section

1st Place – Boys: Jemmie Charles – 6 pts
2nd Place – Boys: Matu Kagondu – 4.5 pts
3rd Place – Boys: Festus Kihara – 4 pts

1st Place – Girls: Hope Masika – 6 pts
2nd Place – Girls: Faith Maria – 5 pts
3rd Place – Girls: Peris Nasimiyu – 3 pts

Group photo of all prize winners posing with tournament officials and school teachers
Group photo of all prize winners posing with tournament officials and school teachers

The officiating team consisted of IA Paras Gudka (Tournament Director and Chief Arbiter), Nicole Saka Andeche (Deputy Chief Arbiter) and Nickson Munge (Assistant Arbiter) assisted by school teachers Robert Moseti Omwenga and Evelyn.

(All photos by Allan Rongoey)

Related links:

Leave a Reply

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.